Htaccess ile www. Yönlendirme Nasıl Yapılır?

1 yıl önce Abdullah Bozdağ 9

Htaccess ile web sitenizin url'sini istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Bu makalemizde www. yönlendirme nasıl yapılır? konusu hakkında detaylı bilgi vermekte..

İnternet sitelerine iki farklı adresten ulaşılabilir. Bu adresler www.siteadi.com yada http://siteadi.com olabilir. Kullanıcılarımız bu iki adreside aynı site olarak görürler sonuçta hangisini kullanırlarsa kullansınlar siteye ulaşabilmektedirler fakat, bizlerin sitemiz için 2 yoldan birisini seçmemesi bazı sorunlar doğurabilir. Ne olabilir bu sorunlar?

1-Sitenin çalışmasında bazı sıkıntılar mesela sitenin cache lerinde sorunlar çıkarabilir,www ile siteye giriş yapan bir kullanıcı http:// ile girdiğinde giriş yapmamış olduğunu görecektir.
2-Arama motorları sitenizi gezerken aynı içerikten 2 farklı adreste olduğunu tespit eder ve sıralamada nasıl bir sonuç cıkaracağı konusunda sorun oluşur bu durumdada linklere özen göstermezler.

Bu sorunların önüne geçmek için .htaccess dosyamıza bir ekleme yaparız ve sitemizin hangi bağlantı tipini tercih ediyorsak o şekilde acılmasını sağlayabiliriz.
Bu düzenlemeler şu şekilde;


www.siteadi.com tercih ediyorsak;

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^www\.radkod\.com
RewriteRule (.*) http://www.radkod.com/$1 [R=301,L]
 

http://siteadi.com tercih ediyorsak;

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www\.radkod\.com$
RewriteRule ^(.*)$ http://radkod.com/$1 [L,R=301]


İlgili Kelimeler ;

htaccess , htaccess yönlendirme, htaccess kullanımı
Paylaş Paylaş RadKod'ta Beğen

RadKod Web Tasarım'da mükemmeli hedefliyor ve sürekli kendini ve yöntemlerini geliştirme çabasındadır. RadKod müşterileri İle güven ve karşılıklı yarara dayalı güçlü sürekli İlişkiler kurma azmindedir.

Projeniz İçin RadKod'u Tercih Etmek İster misiniz ?

İletişime Geçin